Fakty i mity na temat migreny

Kobiety są bardziej narażone na migreny niż mężczyźni. PRAWDA

Hormony kobiece, takie jak estrogeny i progesteron, są jednym z czynników wywołujących migreny. Dlatego kobiety trzykrotnie bardziej są narażone na migreny niż mężczyźni. Wyróżnia się podgrupę migren, które występują u kobiet dzień lub dwa dni przed miesiączką bądź w czasie pierwszego czy drugiego dnia miesiączki.

Osoby ze skłonnością do migren powinny zacząć uprawiać intensywny wysiłek fizyczny. MIT

Aktywność fizyczna sprzyja Twojemu zdrowiu. Jeśli jednak jako osoba mało aktywna ruchowo zechcesz gwałtownie zmienić swoje nawyki, może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. Tej dolegliwości sprzyja zaburzenie normalnego rytmu dnia, jak np. zbyt krótki/długi sen, dodatkowe obowiązki, stres. Dlatego unikaj gwałtownych zmian swojego rytmu dnia, a jeżeli chcesz zwiększyć aktywność, co na pewno będzie korzystne dla zdrowia, rób to stopniowo.

Dieta może wpływać na występowanie migren. PRAWDA

Wiele produktów czy składników diety może u niektórych osób wywoływać migreny, m.in. czekolada, sery dojrzewające czy czerwone wino. Niektóre mogą powodować zmiany w napięciu naczyń krwionośnych, co u osób ze skłonnościami do migren może wywoływać ból głowy. Spożywanie niektórych produktów może zapobiegać migrenom lub zmniejszać ich częstotliwość i nasilenie. Warto jednak pamiętać, że każdy jest wrażliwy na inne czynniki i ma inny poziom ich tolerancji. Zdarza się również, że dany składnik żywności czy produkt spożywczy wywołuje migrenę, ale tylko w połączeniu dodatkowym czynnikiem, takim jak stres lub zmiany hormonalne. Z informacji zamieszczonych na kolejnych stronach dowiesz się, na jakie produkty należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak ustalić, które konkretnie pokarmy mogą właśnie
u Ciebie wywoływać migreny.

Pora roku nie wpływa na cykl występowania migren. MIT

Niektóre osoby cierpią na migreny spowodowane właśnie zmianą czynników pogodowych, do których należą m.in. gwałtowne zmiany ciśnienia powietrza, wiatry typu halny, ale także zmiany strefy czasowej.

Osoby cierpiące na migreny powinny spać dłużej. MIT

Każda zmiana w dobowym rytmie, w tym w liczbie godzin snu, może wywołać migrenę. Tak więc dolegliwości tej może sprzyjać sen zarówno za krótki, jak i za długi. Jeśli w ciągu tygodnia miałeś nadmiar pracy, to właśnie w czasie odpoczynku w weekend może dopaść Cię migrena. Dlatego ważne jest, aby rytm snu był tak regularny, jak to możliwe, bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty. Na ogół zaleca się, aby spać nie mniej niż siedem godzin, a nie więcej niż dziewięć.

Silne zapa chy, perfumy, detergenty, dym nikotynowy mogą wywołać migrenę. PRAWDA

Silne zapachy, tak jak inne silne doznania słuchowe czy wizualne (głośny dźwięk, bardzo jasne lub pulsujące światło), mogą wywoływać migreny.

Stres może wywołać migrenę. PRAWDA

Stres jest bardzo silnym czynnikiem sprzyjającym atakom migreny. Warto znaleźć indywidualne sposoby odreagowywania napięcia. Relaksem może być kąpiel, słuchanie muzyki, spacery czy oddanie się własnemu hobby. Czasami pomocna jest medytacja czy joga, czasem umiarkowana aktywność fizyczna, jak np. ćwiczenia pilates, które łagodzą napięcie mięśni. Trzeba starać się znaleźć i zachować odpowiednie proporcje między takimi elementami życia jak praca, rodzina, odpoczynek i własne zainteresowania.



Komentarze (0)