Podstawowe zasady postępowania podczas ataku migreny

Jak przetrwać atak migreny?

Migrenowe bóle głowy charakteryzują się dużą siłą, napadowym charakterem, pojawiają się z różną częstotliwością i wywołują uczucie silnego zmęczenia. Szczególnie ważna w skutecznej walce z bólem migrenowym jest umiejętność rozpoznania pierwszych oznak napadu. Im szybciej zareagujemy na pierwsze symptomy, tym skuteczniej poradzimy sobie z napadem migreny. Bardzo ważna w leczeniu migreny jest rola lekarza specjalisty, który dobierze lek umożliwiający kontrolowanie choroby. Domowe sposoby na bóle migrenowe mogą przynosić mizerne rezultaty, stąd pomoc lekarza jest niezbędna.

 

Zasady postępowania w migrenie

Migrena jest chorobą przewlekłą, co łączy się z długoterminowym leczeniem, które powinno przebiegać w ścisłej współpracy z lekarzem. Bardzo ważne jest sprawdzanie czy pacjent nie nadużywa leków i czy nie występują objawy niepożądane, a także uzależnienie od niektórych substancji farmakologicznych.

"Wizyta lekarska jest bardzo ważna, gdyż pomaga zrozumieć istotę choroby i dobrać odpowiednie leczenie w oparciu o nasilenie migreny, choroby współistniejące oraz skuteczność leków stosowanych w przeszłości."

W migrenie bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie czynniki mogą powodować napady bólu, jak zachowywać się podczas takich napadów i jak stosować zalecone leki.

Leki na migrenę

Niestety nie ma jednego leku, który byłby skuteczny u wszystkich pacjentów, dlatego bardzo ważna jest rola lekarza, który powinien dopasować lek do pacjenta. Leków stosowanych w migrenie jest wiele, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, który wybierze ten najodpowiedniejszy. Leki dzielimy na doraźnie hamujące napady migreny i te stosowane w leczeniu profilaktycznym migreny.

Do głównych leków stosowanych w leczeniu doraźnym napadów migreny zaliczamy:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ketoprofen, ibuprofen, naproksen, 
  • tryptany, np. sumatryptan, 
  • opioidy, np. butorfanol, kodeina.

Leki stosowane w profilaktycznym leczeniu migreny to:

  • beta adrenolityki, np. propranolol, 
  • leki przeciwpadaczkowe, np. kwas walproinowy, 
  • antagoniści wapnia, np. werapamil, 
  • inhibitory wychwytu serotoniny, np. fluoksetyna, 
  • leki trójpierścieniowe, trójcykliczne, np. amitryptylina.


Pierwsze obawy napadu migreny

Pierwsze objawy napadu różnią się ze względu na typ migreny, z którym mamy do czynienia. Najbardziej typowy przebieg napadu migreny możemy podzielić na trzy fazy:

  • Objawy aury migrenowej lub w przypadku migreny bez aury zespół objawów występujących przed napadem,
  • Silny ból głowy,
  • Senność, zmęczenie.

Każdy pacjent w inny sposób odczuwa objawy poprzedzające napad migreny.

  • Zdarza się, że chorzy odczuwają objawy poprzedzające atak takie jak wahania nastroju, zaburzenia koncentracji, utrata apetytu nawet kilka dni wcześniej.
  • W przypadku migreny, której towarzyszy aura, ból głowy poprzedzają objawy neurologiczne takie jak zaburzenia wzrokowe w postaci mroczków przed oczami lub ubytki w polu widzenia,
  • Rzadziej występować mogą objaw takie jak niedowład połowiczny, drętwienia lub zaburzenia mowy.

Symptomy poprzedzające atak ustępują zazwyczaj w momencie pojawienia się bólu głowy. Najważniejsze jest, aby w momencie zauważenia objawów przepowiadających lub na samym początku napadu zażyć leki. Im wcześniej zostaną przyjęte środki farmakologiczne, tym skuteczniejszy jest ich efekt. Lek przyjęty w późniejszym czasie może nie przerwać napadu, a tylko zmniejszyć jego intensywność.

Niefarmakologiczne metody leczenia bólu migrenowego

W czasie bólu migrenowego - oprócz stosowania leków - można jednocześnie stosować niefarmakologiczne metody niwelowania bólu. Lekarze często zalecają swoim pacjentom dla złagodzenia bólu:

  • Wypicie słodkiego napoju – niski poziom cukru może dodatkowo potęgować ból,
  • Ulgę przynosi położenie się w ciemnym, cichym i dobrze wywietrzonym pomieszczeniu,
  • Zastosowanie okładów na czoło,

Szczególnie ważna jest obserwacja swojego organizmu, która pozwoli na dobór metod łagodzenia bólów głowy. Działania łagodzące napady mają różną skuteczność. W zależności od pacjenta pomóc mogą np. techniki relaksacyjne, masaż głowy czy sen.

Najważniejsza dla kontrolowania migreny jest obserwacja

Migrena jest chorobą, której przebieg jest bardzo indywidualny. Tak jak czynniki wywołujące napady migreny u wielu pacjentów różnią się - tak samo objawy, nasilenie bólu, jak i metody radzenia sobie z nim mogą być u każdego pacjenta inne.

"Po rozpoznaniu choroby, przy pierwszych napadach pacjent może nie wiedzieć, co dokładnie powinien zrobić, by poradzić sobie z bólem. Dlatego niezmiernie istotne jest pozostanie pod ścisłą kontrolą lekarską (najlepiej lekarza neurologa)."

Ważne jest, by obserwować swój organizm, tak aby wiedzieć, co w danym przypadku przynosi najlepsze rezultaty, co pozwoli na złagodzenie bólu i szybszy powrót do normalnej aktywności. Regularne prowadzenie Dzienniczka migrenowego ułatwi kontrolowanie migreny i pozwoli opanować chorobę.



Komentarze (0)