Czynniki prowokujące migrenę

Czynniki prowokujące migrenę

Migrena jest chorobą powszechną i wyjątkowo uciążliwą ze względu na mnogość dotkliwych, a niekiedy groźnych objawów występujących w jej przebiegu. Przebieg migreny jest bardzo indywidualny. U pacjentów występują różne objawy schorzenia, inny jest stopień nasilenia bólu, odmienne są też czynniki, które mogą sprowokować atak migreny.

"Profilaktyka napadów migreny to przede wszystkim unikanie przyczyny wywołującej atak choroby."


W walce z migreną oprócz leczenia farmakologicznego szczególnie ważną rolę odgrywa obserwacja czynników, które wywołują atak. Analiza i następnie unikanie czynników, które wywołują migrenę, pozwala eliminować napady choroby.

Dieta jako czynnik prowokujący migrenę

Istotny wpływ na nasilenie objawów migrenowych mają przyzwyczajenia żywieniowe. Czynnikiem wywołującym migrenę są na pewno wszelkie drastyczne zmiany trybu odżywiania – szczególnie rygorystyczna dieta lub głębokie przewartościowanie spożywanych składników pokarmowych. Migrenę może również powodować odstawienie używek jak np. kofeiny, chociaż równie prawdopodobne jest doznanie bólu migrenowego wskutek nadmiernego jej spożycia.

"Nie ma czegoś takiego jak lista pokarmów, które na pewno będą czynnikami wywołującymi atak. Chory powinien samodzielnie obserwować wpływ konkretnych pokarmów na napady migreny i samodzielnie skojarzyć produkty z pojawieniem się bólów migrenowych."

Szczególnie mocno powinniśmy zwrócić uwagę na obecność w swojej diecie:

  • Produktów spożywczych zawierających tyranię : banany, twarde sery, jogurty, orzechy, awokado, 
  • Produktów zawierających fenyloetyloaminę : czerwone wino, czekolada,
  • Produktów zawierających azotan sodu, glutamian sodu, słodziki.
  • Napojów energetyzujących, kawy,
  • Alkoholu.

Ilość snu jako czynnik prowokujący migrenę

Nieprawidłowości w rytmie snu należą do podstawowych czynników wywołujących napady migrenowe. Migrenę może powodować zarówno zbyt krótki, jak i za długi sen. Podobnie jest w przypadku dysproporcji w długości snu między tygodniem pracy, a okresem weekendowym lub urlopowym. W takim wypadku napady bólowe pojawiają się właśnie po lub w trakcie dłuższego odpoczynku. Zasada ta obowiązuje również przy zaburzeniach rytmu snu w okresie podróży czy zmiany strefy czasowej. Stopień nasilenia dolegliwości może nawet doprowadzić do przerwania spoczynku.

Stres jako czynnik prowokujący migrenę

Podobny mechanizm występowania migreny obserwuje się również w przypadku stresu. Zmiany nastroju, pojawienie się szczególnie nerwowych okoliczności, ale również odprężenie lub nagłe ich ustąpienie może spowodować wystąpienie napadu migrenowego. Zaleca się więc eliminację lub ograniczenie amplitud emocjonalnych w postaci „huśtawek nastrojowych” oraz generalnie uporządkowanie życia osobistego i służbowego. Jak tylko to możliwe należy unikać chronicznego stresu i przemęczenia.

Silne bodźce zewnętrzne jako czynnik prowokujący migrenę

Silne bodźce zewnętrzne takie jak gwałtowne błyski, światła, dźwięki, niekiedy intensywne zapachy mogą powodować pojawienie się dolegliwości migrenowych. W związku z tym chorzy na migrenę powinni unikać masowych imprez, dyskotek, a także pomieszczeń intensywnie klimatyzowanych.

Pogoda jako czynnik prowokujący migrenę

Wahania pogody, a zwłaszcza spadek ciśnienia lub zmiana klimatu są kojarzone z występowaniem napadów migreny przez ponad połowę chorych. Dolegliwości są silniejsze u meteopatów.

Zażywanie leków jako czynnik prowokujący migrenę

Na występowanie migreny mogą mieć wpływ także przyjmowane farmaceutyki zwłaszcza są to preparaty lecznicze takie jak:

  • środki antykoncepcyjne, hormonalne terapie zastępcze - przewaga zachorowań na migrenę u kobiet jest uwarunkowana właśnie występowaniem żeńskich hormonów płciowych. Napady choroby w kilku procentach przypadków powodowane są rozstrojami cyklu miesiączkowego. Dowodzi tego nasilenie objawów w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ale także spadek częstości występowania w czasie ciąży, jak i po menopauzie.
  • środki obniżające ciśnienie,
  • środki przeciwzapalne,
  • azotany.

Nie bez znaczenia dla migreny jest również stan zdrowia – obecność stanów zapalnych, niedożywienie czy nadciśnienie. Ważnym czynnikiem jest również obciążenie genetyczne – występowanie migreny w rodzinie wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Zapisuj czynniki, które prowokują atak migreny w swoim Dzienniczku Migrenowym

Migrena jest chorobą przewlekłą, nad którą można zapanować, jednak aby to osiągnąć, ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zasad dotyczących zarówno leczenia farmakologicznego, jak i diety oraz stylu życia. Oprócz kontroli lekarza szczególnie ważną rolę pełni obserwacja reakcji organizmu prowadzona przez chorego. Regularne zapisywanie czynników prowokujących ataki w Dzienniczku migrenowym ułatwi lekarzowi analizę określonego rodzaju migreny, by skutecznie z nią walczyć.

"Odnotowywanie czynników prowokujących migrenę pomoże też pacjentowi określić, co w trakcie leczenia przynosi najlepsze rezultaty, oraz co pozwala na unikanie bólu."

Dbając o higienę życia – właściwe odżywienia, odpowiednią ilość snu, unikając stresu czy niektórych leków jesteśmy w stanie zminimalizować występowanie napadów migreny.