Kiedy pójść z migreną do lekarza?

Kiedy pójść z migreną do lekarza?

Czy ból głowy oznacza, że cierpię na migrenę?

Nie każdy ból głowy to migrena. Jeśli podejrzewamy, że cierpimy na migrenę musimy pamiętać o jej kilku charakterystycznych cechach.

"Ból migrenowy w odróżnieniu od bólu głowy, który zdarza się każdemu jest bardzo silny, przewlekły i ma zwykle napadowy charakter. Ból migrenowy może rozpoczynać się uczuciem nudności, zawrotami głowy lub nawet zaburzeniami słuchu i widzenia. Ataki migreny mogą trwać od 4 do 72 godzin."

Mogą pojawiać się w cyklach kilkunastominutowych lub trwać nieprzerwanie parę godzin. Pomiędzy atakami migreny następują przerwy, które mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy. W artykule Objawy migreny możemy dowiedzieć się więcej na temat symptomów choroby, jeżeli powyższy opis charakteryzuje w jakimś stopniu nasze dolegliwości możemy podejrzewać u siebie migrenę. Osoby cierpiące na migrenę z pewnością powinny zgłosić się do lekarza. Najlepiej jeśli oprócz wizyty u lekarza rodzinnego udadzą się do neurologa. Migrenowy ból głowy wymaga specjalistycznej diagnostyki i długotrwałego leczenia, a terapia prowadzona na własną rękę zazwyczaj nie przynosi dobrych rezultatów.

Rozpoznanie migreny

Tylko i wyłącznie lekarz może postawić rozpoznanie migreny. Ból głowy może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Często bywa, iż pacjenci mylnie twierdzą, że chorują na migrenę, podczas gdy przyczyna ich dolegliwości jest zupełnie inna. Oprócz gruntownie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego ważne są odpowiednio dobrane badania diagnostyczne, aby z całą pewnością potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. W celu rozpoznania choroby lekarz zbierze dokładny wywiad odnośnie zaobserwowanych przez pacjenta objawów klinicznych. Dodatkowo oprócz ogólnego badania pacjenta przeprowadza się badanie neurologiczne. Szczególnie pomocne dla zróżnicowania migreny z innymi przyczynami bólów głowy jest badanie tomografii komputerowej. W diagnostyce migreny stosowane są dziś kryteria opracowane przez Komitet Klasyfikacji i Bólów Głowy Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy.

Jak leczy się migrenę?

Migrena jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie nie należy do łatwych. Jak w przypadku każdej choroby po zdiagnozowaniu ważna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem specjalistą. Dwoma głównymi celami leczenia migreny jest:

  • przerwanie bólu, 
  • zapobieganie jego wystąpieniu. 

Leczenie migreny jest indywidualne, dlatego ważne jest aby było ono prowadzone przez specjalistę. Ważny jest odpowiedni dobór leków, który niejednokrotnie nie jest łatwy. Jest wiele leków stosowanych w leczeniu migreny, a każdy pacjent jest inny, dlatego często potrzeba wielu prób, by dobrać odpowiedni preparat. Niektóre leki sprawdzają się u jednych, u innych nie dając rezultatów, w takim wypadku niezbędna jest zmiana leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest unikanie czynników powodujących wystąpienie napadu i odpowiednia dieta. Współpraca z lekarzem przynosi najlepsze efekty i pozwala kontrolować chorobę jeśli oparta jest na analizie Dzienniczka migrenowego prowadzonego przez chorego.

"Jeżeli bóle głowy nie dają Ci spokoju, nie powinieneś ich lekceważyć. Warto udać się na wizytę do lekarza, gdyż właściwa diagnoza prowadzi do odpowiedniego leczenia, a co za tym idzie, do polepszenia jakości życia."

Migrena jest chorobą nad którą można zapanować, jednak aby to osiągnąć, ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zasad dotyczących zarówno leczenia farmakologicznego, jak i diety oraz stylu życia.



Komentarze (0)