Nudności i wymioty a migrena

Nudności i wymioty a migrena

Migrena jest chorobą przewlekłą charakteryzuje się silnym bólem głowy o charakterze napadowym. Według szacunkowych danych schorzenie występuje nawet u 20% populacji. Oprócz uporczywego bólu głowy z atakami migreny łączą się inne uciążliwe dolegliwości, bardzo często są to nudności i wymioty. Dolegliwości związane z układem pokarmowym mogą występować przy każdym ataku migreny i w znaczny sposób upośledzają życie osobiste i społeczne chorego.

Przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie zostały do końca poznane, jednak najpewniej należy do nich nadmierne wydzielanie serotoniny – substancji zapewniającej napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. W warunkach naturalnej regulacji stężenia serotoniny dochodzi do gwałtownego rozkurczu tych naczyń. Mechanizm ten odpowiedzialny jest właśnie za uczucie bólu głowy. Poza bólem głowy chorego nękają często inne równie dokuczliwe objawy.

"Przed napadem migreny u części chorych występuje aura migrenowa objawiająca się przede wszystkim zaburzeniami widzenia, inni chorzy cierpią na dolegliwości żołądkowe takie jak nudności czy wymioty."

Nudności i wymioty występujące w trakcie ataku migreny

Nudności i wymioty są poważną dolegliwością towarzyszącą atakowi migreny. Objawy:

  • występują z reguły w fazie bólu migrenowego trwającej od 4. do 72. Godzin,
  • w migrenie z aurą sporadycznie obserwuje się je także w fazie aury oraz w okresie ponapadowym,
  • w znacznym stopniu pogarszają komfort życia codziennego i – podobnie jak ból migrenowy – wymagają podjęcia leczenia. 

Zarówno nudności, jak i wymioty są, w zestawieniu z napadowymi bólami głowy, dolegliwościami uchodzącymi za charakterystyczne w przebiegu migreny. Szacuje się, że na nudności cierpi nawet 90 % chorych, wymioty występują natomiast w 40 % przypadków. W połączeniu z nudnościami obserwuje się stosunkowo często obniżenie łaknienia. Objaw spotęgować mogą intensywne bodźce, na które chory, w przebiegu napadu, wykazuje znaczną nadwrażliwość. Są nimi silne aromaty, refleksy świetlne lub narażenie na silną operację światła. Chory wykazuje również szczególne uwrażliwienie na dźwięki.

Skutki wymiotów - utrudnienie podania leku przeciwbólowego

Nasilone nudności i wymioty powinny być zwalczane nie tylko ze względu na uciążliwość dla chorego i ryzyko odwodnienia, ale także na utrudnianie podawania leku przeciwbólowego.

"Zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego, które towarzyszą migrenie utrudniają wchłonięcie leku przeciwbólowego i opóźniają efekt jego działania."

W przypadku niezbyt uciążliwych wymiotów można podać lek przeciwbólowy drogą inną niż doustna (czopek, spray donosowy, zastrzyk), jednak w razie nasilonych torsji należy wraz z lekiem przeciwbólowym podać jednocześnie środek przeciwwymiotny. Tryptany to grupa leków skutecznie zwalczających ból migrenowy, która ma jednocześnie działanie przeciwwymiotne.

Unikanie czynników wywołujących atak migreny

W profilaktyce migreny należy pamiętać o roli czynników wywołujących nasilenie objawów migreny. Chorym zaleca się rezygnację ze spożywania czekolady i owoców cytrusowych. Stanowczo odradza się picie alkoholu oraz produktów zawierających kofeinę. Ważne jest dbanie o ujednolicenie długości odpoczynku sennego we wszystkie dni tygodnia. Dysharmonia czasu aktywności i snu zależna od określonych okoliczności może skutkować zaostrzeniem objawów migrenowych, w tym nudności i wymiotów. Pacjenci powinni pamiętać o ustabilizowaniu diety i rezygnacji z gwałtownych zmian nawyków żywieniowych. Konieczne jest unikanie lub ograniczanie sytuacji stresujących lub mogących wywołać gwałtowne emocje. Szczególnie wrażliwi na bodźce dźwiękowe i świetlne muszą pogodzić się z rezygnacją z rozrywki w dyskotece lub na imprezach masowych, gdzie natężenie obu czynników jest ponadprzeciętne.

Leczenie nudności i wymiotów w migrenie

W leczeniu nudności i wymiotów przy migrenie, poza eliminacją czynników wywołujących stosuje się ogólnie przyjęte sposoby leczenia migreny, tj. metody farmakologiczne. Podstawą dobranie odpowiedniego leku, który zminimalizuje dolegliwości gastryczne jest jednak konsultacja specjalistyczna i odpowiednia diagnoza, która pozwoli dobrać indywidualne, skuteczne leczenie do danego pacjenta.



Komentarze (0)