Przeciwwskazane produkty i składniki żywności

Przeciwwskazane produkty i składniki żywności

Nie ma idealnej diety, którą mogliby stosować wszyscy cierpiący na migrenę. Dieta powinna być dobrana indywidualnie, w zależności od problemów zdrowotnych, trybu życia, wieku. Zawsze jednak należy pamiętać, że nasz jadłospis powinien być zróżnicowany i pełnowartościowy. Ważne jest, aby odpowiednie żywienie łączyć ze zdrowym trybem życia, ponieważ terapia migrenowego bólu głowy powinna być wielotorowa i uwzględniać różne aspekty związane z prozdrowotnym stylem życia.

 W celu wyeliminowania potencjalnych substancji sprzyjających powstawaniu migreny należy obserwować występowanie ataków migrenowych oraz rodzaj spożywanych pokarmów. Nie ma jednoznacznej listy produktów, która mogłaby służyć każdej osobie cierpiącej na migrenę. Nie wszystkie osoby z migrenowym bólem głowy będą tak samo reagować na określony rodzaj żywności. Wyróżnia się jednak pewne produkty lub ich grupy, które są najczęściej odpowiedzialne za wywoływanie tych dolegliwości.

Czekolada

Gorzka czekolada zawiera dużo flawonoidów wykazujących korzystne dla zdrowia przeciwdziałanie utlenianiu się pierwiastków i związków (tzw. działanie antyoksydacyjne). Jednak dla osób cierpiących na migreny spożycie właśnie czekolady gorzkiej stwarza największe ryzyko wywołania tej dolegliwości. Czekolady mleczna i biała, w umiarkowanych ilościach, są najczęściej dobrze tolerowane. Oprócz rodzaju istotna jest również ilość spożywanej czekolady – u każdego inna porcja może wywoływać ból głowy. Przekonanie o zależności bólów migrenowych i czekolady może wynikać także stąd, że niektóre kobiety mają ochotę na omawiane słodycze w czasie zmian hormonalnych oraz sytuacji stresowych, a to właśnie te czynniki mogą wywoływać u nich migreny, nie zaś sama czekolada. Niemniej jednak w prewencji migreny należy zwrócić uwagę na ilość spożywanej czekolady i raczej unikać jedzenia większych porcji.

Czerwone wino

Alkohol może wyzwalać ataki migreny, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Powoduje również odwodnienie organizmu, które jest przyczyną bólów głowy. U osób szczególnie wrażliwych nawet niewielka dawka alkoholu może wywołać ból głowy. Bóle migrenowe mogą pojawić się zwłaszcza po wypiciu wina czerwonego, ze względu na obecność w nim fenoli. Niektóre osoby ze skłonnością do migren tolerują wino białe.

Tyramina

Tyramina należy do związków nazywanych aminami biogennymi, które poprzez pobudzenie obwodowego układu adrenergicznego wpływają na naczynia krwionośne mózgu, co może wywoływać migrenowy ból głowy. Tyramina występuje naturalnie w żywności i powstaje z rozkładu białek długo przechowywanego lub fermentującego jedzenia, takiego jak sery dojrzewające, niektóre wina, produkty mięsne czy owoce. Związek ten występuje w wymienionych produktach w bardzo różnych stężeniach, zależnych głównie od czasu przechowywania. W największej ilości tyraminę znajdziemy w serach dojrzewających i pleśnio wych, takich jak cheddar, brie, parmezan, roquefort, w winie typu wermut, chianti, także w piwie, podrobach, niektórych wędlinach i kiełbasach typu bologna, salami, w czekoladzie, przejrzałych bananach i innych fermentujących owocach oraz produktach przygotowanych na bazie soi.

Kofeina

Kofeina jest substancją chemiczną, która znajduje się w sposób naturalny w liściach, ziarnach i owocach co najmniej 63 gatunków roślin na całym świecie. Występuje w kawie, herbacie, czekoladzie oraz w napojach bezalkoholowych, takich jak energetyzujące czy typu cola. W początkowej fazie migreny podanie kofeiny może być paradoksalnie pomocne. Jednak substancja ta wywołuje migrenę, jeśli przyjmuje się ją w dużych ilościach, np. przy wysokim spożyciu kawy i równoczesnym stosowaniu leków przeciwbólowych zawierających w swym składzie kofeinę.