Zalecane produkty i składniki żywności

Zalecane produkty i składniki żywności

Niektóre składniki żywności mogą pomagać w walce z migreną. Żaden z produktów spożywczych nie wykazuje właściwości leczących z migreny, jednak niektóre składniki zapobiegają czynnikom prowadzącym do migreny, takim jak odwodnienie, zmiany w napięciu naczyń krwionośnych, wysokie ciśnienie

Woda

W racjonalnym żywieniu ogromną rolę odgrywa dopasowana podaż płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważnym czynnikiem zapobiegającym migrenom. Należy pić od 1,5 litra do 2 litrów płynów na dobę. Dobrze dobrana ilość płynów zapobiega odwodnieniu, powstawaniu kamieni nerkowych i zaparć, chroni też nerki. Odpowiednią ilość płynów zapewnia picie nie tylko wody, ale też soków owocowych i warzywnych, napojów mlecznych, a także spożywanie zup. Zaleca się picie wody, herbatek owocowych czy ziołowych niesłodzonych, soków warzywnych i owocowo-warzywnych oraz w mniejszej ilości, ze względu na zawartość cukrów, soków owocowych. Warto zwrócić uwagę, że napoje zawierające kofeinę – a więc kawa, mocna herbata czy napoje typu cola – mają właściwości odwadniające. Podobnie alkohol wpływa na odwodnienie organizmu, ponieważ woda jest zużywana w procesie jego metabolizmu.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze roślinne zawierają witaminę E oraz pożądane w diecie tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT (omega-3 i omega-6). Ważne znaczenie żywieniowe mają zwłaszcza kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, występujące głównie w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, śledź, oraz w niektórych olejach (rzepakowym, lnianym). Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwzapalne, które odgrywa rolę w zapobieganiu migrenom. Odpowiednie spożycie NNKT obniża ponadto ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Podobne działanie w zapobieganiu migrenie wykazują też jednonienasycone kwasy tłuszczowe z oliwy z oliwek. Przy przygotowywaniu potraw dodatek tłuszczów zwierzęcych warto więc zastępować niewielką ilością olejów roślinnych. Te z kolei (np. olej słonecznikowy, z pestek dyni, lniany, kukurydziany, sojowy) ze względu na wysoką zawartość NNKT powinno się spożywać przede wszystkim na surowo (jako dodatek do surówek, zup, gotowanych kasz lub makaronów). Do smażenia polecane są olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Aby zapewnić odpowiednią ilość NNKT, należy spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu tłuste ryby morskie – najlepsze źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D.

Ryboflawina

Ryboflawina, czyli witamina B2, bierze udział m.in. w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów, w procesach wytwarzania energii w utlenianiu komórkowym, a także w tworzeniu czerwonych ciałek krwi. Poza tym jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,
a także układu odpornościowego. Brak odpowiedniego wytwarzania energii na poziomie komórkowym może przyczyniać się u niektórych osób do migren, dlatego zaleca się zadbanie o odpowiednią ilość tej witaminy w diecie. Dobrym źródłem ryboflawiny są m.in.: chude mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, przetwory mleczne, zielone warzywa, takie jak brokuły, szpinak. Dla uzupełnienia tej witaminy w codziennym jadłospisie warto sięgnąć po miskę zielonych warzyw czy też porcję mleka z pełnoziarnistym musli.

Magnez

Dieta bogata w magnez może pomóc w zapobieganiu migrenie, zwłaszcza u kobiet cierpiących na migrenowe bóle głowy związane z cyklem menstruacyjnym. Magnez pełni w organizmie wiele funkcji, jest niezbędny do budowy kości, bierze udział przewodzeniu impulsów nerwowych w skurczach mięśni. W odpowiednich proporcjach z wapniem przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi, zapobiegając chorobie wieńcowej. Najlepsze źródło magnezu to produkty zbożowe z tzw. pełnego przemiału: pieczywo razowe, graham, kasza gryczana, makarony razowe, ryż brązowy, szpinak, nasiona roślin strączkowych, a także orzechy, pestki słonecznika (tylko jeśli nie są indywidualną przyczyną migren).



Komentarze (0)